מודל תלת מימד אדריכלות במימד אחר

מהפיכת העיצוב התלת מימדי

ראשית, כמה מילים על ההיסטוריה של השרטוט. לפני המצאת המחשב אדריכלים שרטטו בעפרונות ובהמשך השתמשו ברפידוגרף עם טוש שחור. הם עבדו על לוחות שרטוט גדולים עם סרגלי "T". העבודה הייתה קשה וחייבה מגע יד דייקני וקפדן. שינויים וטעויות תוקנו במחקים מיוחדים, או על ידי M קרצוף בסכין גילוח או באמצעות שיטות ופטנטים ייחודיים שנשמרו בסוד ולא הגיעו לאוזני הציבור. עדיין לומדים שרטוט ידני במגמות אדריכלות, אך כבר לא למידה יסודית כמו בעבר מפני שאין צורך. הכול נעשה באופן ממוחשב. עם התקדמות הטכנולוגיה, המחשבים אפשרו שרטוט ללא מגע יד אדם. בעולם האדריכלי זו מהפכה הדומה בחשיבותה להמצאת המכונית. מאחר שהעבודה הממוחשבת מאפשרת לערוך תיקונים בכל נקודת זמן, העבודה נעשתה הרבה יותר קלה. השרטוט הממוחשב נעשה באמצעות תוכנות ייעודיות. AUTO CAD היא אחת התוכנות המוכרות בתחום השרטוט האדריכלי, והיא מובילה ברוב מגמות האדריכלות ומשרדי האדריכלות. אף על פי שהיו בשוק הרבה תוכנות לשרטוט אדריכלי, היא תפסה את מקומה כתוכנה הנפוצה ביותר לשרטוט טכני. מאז שרטטו בה במערכת ההפעלה DOS היא עברה שינויים רבים, אך היא עדיין התוכנה הנפוצה בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים, שרוב משרדי האדריכלות, האינסטלציה והחשמל עובדים בה. כדי שיתאפשר שיתוף פעולה קל ונוח בין המשרדים השונים, הם חייבים לעבוד בתוכנות דומות, או לפחות תוכנות המאפשרות את שיתוף הפעולה הזה.

עם ההתפתחות של AUTO CAD הופיעו תוכנות רבות נוספות, משוכללות יותר ואף קלות יותר לתפעול. הבעייתיות הגדולה שנוצרה עם הופעת התוכנות הנוספות הייתה אי היכולת הטכנית שלהן לשיתוף פעולה בינן לבין AUTO CAD, שהייתה התוכנה הנפוצה ביותר במשרדים העובדים בתחום הבנייה. אחת התוכנות העכשוויות היא התוכנה הנקראת REVIT, התומכת במערכת AUTO CAD וזהו אחד מיתרונותיה. לכן כל מי שעוסק בתחום הבנייה באופן קבוע או זמני כדאי לו לבדוק את יכולותיה של תוכנת REVIT. הטבלאות הרבות והפרמטרים השונים בתוכנת REVIT מאפשרים עבודה נכונה, מדויקת וקלה לשינויים. מאחר והתוכנה מאוד מורכבת, יש לעבור תקופה של למידה עד שמגיעים לשליטה בכל היכולות שלה, אבל אז האפשרויות שהיא מציעה הן עצומות.

 מודל תלת מימדי

תוכנת REVIT מאפשרת עבודה בתלת מימד ובדו מימד בו זמנית. קונספט עבודה הוא: בונים מודל תלת מימדי שמאפשר שליטה על שינויים ועל תיקונים בשרטוטים דו מימדים. כשמעדכנים את המודל, מתעדכנים באופן אוטומטי כל השרטוטים הקשורים אליו. כך למשל כאשר תבטלו חלון בחזית אחת של הבניין, זה יהיה ממש כמו לסלק פיזית את החלון מהמבנה - כל התכניות יתעדכנו באופן אוטומטי. נפלא, לא? בדו מימד אפשר היה רק לחלום על אפשרות כזו. יש לציין שכדי שהכול יעבוד באופן אוטומטי צריך לעבוד בצורה נכונה ושיטתית. יש להשתמש בכל היכולות של התוכנה ולאפשר לה לעבוד בצורה נכונה כדי שהיא תשרת אותנו במלא הכוח. התוכנה לא רק מזיזה את האלמנטים בהתאמה בכל השרטוטים, אלא גם יודעת לחשב כמויות ולעדכן אותן בהתאם לשינויים בשרטוט. יש בתוכנה אפשרות לבניית טבלאות לחישוב כמויות הקשורות למודל התלת מימד, ובאמצעותן לקבל חישוב חומרים אוטומטי העוקב אחר שינויים ועדכונים.

בנוסף, בניית מבנה בתלת מימד בתוכנת REVIT מאפשרת שליטה מלאה על כל מה שמתרחש בסביבתו ובתוכו. אפשר לבצע חתך ולבדוק את הנעשה בכל נקודה. זה מאפשר עבודה נכונה, מדויקת ותקנית. למשל במהלך תכנון מבנה מדרגות מסובך, כאשר רוצים לבדוק את התכניות של המדרגות, ובמיוחד את "גובה ראש" המינימלי, לא צריך לבנות חתך נוסף כדי לבדוק את העניין, אלא אפשר לעשות אין סוף חתכי עזר המאפשרים בדיקה בכל נקודה במודל.

כלים משוכללים הבנויים בתוך התוכנה מאפשרים למקם את המודל התלת מימדי במדויק על פני כדור הארץ. למה זה חשוב, אתם שואלים? תוכנת REVIT יודעת להשתמש בנתון החשוב הזה בחוכמה. סימון כיוון צפון האמיתי נותן חישוב מדויק של ההצללה על פני המבנה. אפשר לא רק לראות את החישוב אלא גם להדגים אותו בפני הלקוח בסרטון קצר וקל להבנה. הגדרת שעה, יום ועונות השנה מאפשרת לראות את המודל התלת מימדי בכל נקודת זמן רצויה. אפשר להגדיר את היום הרצוי בשנה ולבדוק את השפעת השמש על המודל התלת מימדי. בדרך זו אפשר לבדוק את נכונות אלמנטים שונים בחזית, ואז ניתן לשנות, לבטל או להוסיף אלמנטים בחזית בהתאם להשפעת השמש. ניתן בקלות ליצור סרטון קצר המדגים את המבט הרצוי משעת הזריחה עד שעת השקיעה.

התוכנה עשירה ביכולות ובאפשרויות שלא פורטו כאן, ועם זאת, הפרט החשוב ביותר הוא - התכנון האדריכלי מתקבל באופן קל להבנת הלקוח! ההצגה התלת מימדית מאפשרת להבין את התכנון טוב יותר, וכך ליצור אדריכלות חכמה יותר. אדריכלות בתלת מימד מאפשרת לגלות את הפוטנציאל הגדול של כל פרויקט ולבחון אותו בצורה מדויקת שלא משאירה מקום לספק. אין צורך לדמיין איך בפועל הכול יעבוד בזמן הבנייה ובסופה. התוכנה מאפשרת מבט תלת מימדי, ועושה זאת בהצלחה רבה. כל מה שנשאר הוא רק לתת לה לעבוד עבורנו בשירות האדריכל, המעצב, הקבלן, אנשי הנדל"ן והכי חשוב - הלקוח, ממנו הכול מתחיל.