אומנות בהדמיה

מאז עברתי לעבוד בתלת מימד חיי השתנו. ניסיתי כמה תוכנות תלת מימד עד שלבסוף מצאתי את זו שמתאימה לי ועונה על כל דרישותיי. זוהי תוכנת REVIT בה אני עובדת. העולם הטכנולוגי מתקדם מהר, וכדי להוביל ולהתקדם איתו חייבים לרוץ באותו הקצב. כפי שהעולם הטכנולוגי מתקדם, כך גם תוכנת REVIT לא נשארת אדישה לסביבה המשתנה. חברת Autodesk שפיתחה את REVIT מעדכנת אותה ומוציאה גרסה חדשה כל שנה. אז מה האפשרויות של תוכנת REVIT ?

תוכנות תלת מימד מאפשרות להעביר את המסר של האדריכל ושל המעצב אל הלקוחות באופן מאד מוחשי וקל לתפיסה.

כמו צייר המעביר את תחושותיו למתבונן דרך ציוריו, כך גם האדריכלים ומעצבי פנים מעבירים את הרעיונות שלהם ללקוח. הם עושים זאת באמצעות שרטוטים ולא בציור. לא כל אדם, ואפילו לא כל בנאי, יכולים לזהות קו עיצובי דרך שרטוטים טכניים. פגשתי לא מעט אנשים שלמדו אדריכלות, ונדרש להם זמן רב כדי להבין איך לשרטט ואיך לקרוא נכון את התכניות. בוודאי ובוודאי אנשים שמעולם לא למדו שרטוט ואין להם ראיה תלת מימדית של אדריכלים ומעצבים ש"רואים את המבנה בראש" ומדמיינים אותו בקלות.

לאחר שהתחלתי לעבוד בתוכנת תלת מימד הרגשתי שאני חוזרת להיות אומנית. לפני כן, כאשר עבדתי על שרטוטים טכניים בתכניות דו מימד חשתי שהמקצוע טכני ומכני. אני אוהבת מאוד לצייר, אוהבת יצירה ואומנות, וכאשר עמדתי לפני בחירת תחום לימודים, ידעתי שאבחר מקצוע הקשור באומנות. לאחר הלימודים עבדתי במשרד נחמד מאוד אבל הרגשתי שזה לא בשבילי – שרטוטים, הגשות, תכניות, תקנונים. ואיפה האומנות? שאלתי את עצמי. האומנות הסתתרה תחת טונות של דברים טכניים מאוד. כמעט עזבתי את המקצוע... למזלי קיבלתי תמיכה והבנה מאנשים שעבדתי איתם.

כאשר הכרתי את תוכנת REVIT הכול השתנה. האפשרויות של תוכנת תלת מימד נתנו לי זוויות ראייה חדשות על מקצוע האדריכלות. האפשרות לבטא את עצמי דרך תלת מימד באמצעות הדמיה יוצרת גשר בין האדריכל והמעצב לבין הלקוח. נוצרת שפה משותפת ביניהם. הרבה אנשים מתקשים לדמיין את המבנה בשרטוטים הטכניים. חזית ועוד חזית יוצרת כבר פינה של הבית. האדריכל יודע לצייר לעצמו את פינת הבית בראש - הוא למד איך לעשות זאת. הרבה פעמים רק כאשר הבית כבר בנוי הלקוח מבין מה היה בשרטוטים של האדריכל, מה האדריכל יצר ומה הוא ניסה להסביר לו בסבלנות על החשיבות של כל פרט. אבל אז כבר מאוחר מדי לשינויים, או שהם מסובכים ויקרים בשלב הזה.

לעומת זאת, בתוכנת תלת מימד כל שינוי אפשרי וקל לביצוע: גם כאשר הפרויקט כבר מתוכנן לגמרי במחשב אפשרו בקלות, באמצעות תוכנת התלת מימד, להזיז קירות ולשנות מימדים של אלמנטים. ההדמיה נותנת תמונה ריאלית של מראה המוצר המוגמר, כפי שתכננו אותו האדריכל והמעצב. אפשר להתאים חומרים, גימורים וצבעים. היכולות של תוכנת התלת מימד פותחות המון אופציות לעיצוב פנים ולאדריכלות חוץ. ההדמיה מאפשרת להבין את הקו עיצובי ואת המסר האומנותי בצורה קלה וברורה!!

לעיתים קרובות אני רואה אנשים שרוצים להשתמש בצבעים חזקים בעיצוב, אבל חוששים. מובן שקשה לדמיין מראש אם הצבעים יתאימו ו"יתלבשו" על עיצוב הבית שלהם. זה כמו לקנות מוצר בלי לראות ובלי להבין מה קונים. חתול בשק. נכון, קשה לרכוש כזה מוצר. כך גם בעיצוב. כאשר רואים ממש, בעזרת ההדמיה, את המוצר המוגמר - קל יותר להעז. כאשר אדריכל יוצר מבנה או מעצב את פנים הבית הוא מסתמך על הבקשות ועל ההנחיות של הלקוח. הוא הופך את המילים, את הרעיונות ואת הבקשות לשרטוטים. לקוח אחד רוצה בית גדול, מואר ופתוח, משפחה אחרת מבקשת בית פונקציונלי וקטן והכול נלקח בחשבון בתכניות. רוב הלקוחות לא מבינים את הקשר בין הבקשות שלהם לבין השרטוטים הטכניים. הדמיה ותלת מימד יוצרים שפה משותפת ואוניברסלית, מובנת לכולם. היתרון הוא עצום. כל כך הרבה פעמים ראיתי אנשים שראו בפעם הראשונה את הבית שלהם בתלת מימד. אי אפשר לתאר את האושר ואת השמחה שהיו על פניהם. הם ראו - הם הבינו. במקסימום רצון ובמינימום של השקעה ומאמץ אפשר לקבל הדמיה של הפרויקט. הדמיה בתלת מימד זו חובה לכל לקוח הרוצה לבנות בצורה מושלמת. בית בונים רק פעם בחיים!